Balsu Mahahallesi, Dağbaşı Mevkii, Rize, Türkiye
+90 464 214 4830 - 214 7814
bilgi@dagmaran.com

Basılı Medya

Doğa, insan ve yöresel damak zevkinin buluştuğu mucize mekan!

Skylife Dergisi, “Rize ve Dağmaran”

Yemek kültürü ve konuk ağırlama Rize’de ayrılmaz bir bütün. Bölgeyle özdeşleşmiş lezzetlerin tadına varmak için bir tarafı denize, bir tarafı dağlara bakan, klasikleşmiş Rize yemeklerini bir arada sunan ve kendisi de bir klasik olan DAĞMARAN’a uğramadan şehirden ayrılmıyorum.”

Kendine özgü rayihası ve tarifsiz lezzeti ile gurbette bile insanı evinde hissettiren, tanışmaları dostluğa dönüştüren çayla başlıyor her şey. Belki de bu yüzden Rize yağmurdan ayrı düşünülemeyen mizacına rağmen her zaman sıcak, her zaman samimi ve her zaman lezzetli.

Denizin ve toprağa düşen yağmurun bereketi tarihî mirasla birleşince ortaya eşsiz bir mutfak çıkmış. Rize’yi keşfetmek isteyenler gözlerini şehrin sadece benzersiz doğasına ve tarihine değil, bir o kadar da çokkültürlü mutfağına çevirmeli. Doğanın çetin şartlarında çobanların ve yaylaya çıkanların vazgeçilmezi olan muhlama, üzümün kendine has tadı ve rengiyle iştah açan pepeçura, her evde bir kuzinede pişiriliveren mısır ekmeği, turşusu da sofralardan eksik edilmeyen fasulye, Karadeniz’in kıymetlisi hamsi, şifa kaynağı karalahana, bayram sofralarının emek isteyen tatlısı burma baklava Rize mutfağının özgün tatlarından bazıları. Yemek kültürü ve konuk ağırlama Rize’de ayrılmaz bir bütün. Bölgeyle özdeşleşmiş lezzetlerin tadına varmak için bir tarafı denize, bir tarafı dağlara bakan, klasikleşmiş Rize yemeklerini bir arada sunan ve kendisi de bir klasik olan DAĞMARAN’a uğramadan şehirden ayrılmıyorum.

Kaynak: Skylife Dergisi, Aslı Bora – Filiz Kumru